Medycyna naturalna

Rano wybrałem się na zakupy do jednego z hipermarketów. Dłuższą chwilę spędziłem przy półkach z herbatami leczniczymi takich firm, jak Herbapol Kraków, Phytopharm Klęka S.A., Herbapol Wrocław, czy Biofix, oraz sokami z brzozy. Skłoniło mnie to do bliższego przyjrzenia się zagadnieniom związanym z medycyną naturalną. Czy medycyna naturalna jest czymś, czego mamy się obawiać, czy może bez obaw o własne zdrowie możemy z niej korzystać? Okazuje się, że część jej osiągnięć jest bardzo korzystna dla zdrowia człowieka, a korzystanie z pozostałych jest co najmniej kontrowersyjne.

Do tych pierwszych zaliczają się właśnie te produkty, które zauważyłem na zakupach. Warto szerzej napisać o niektórych z nich:

- RUMIANEK – najczęściej stosujemy go doustnie, ma właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne, poprawia pracę układu pokarmowego, stosowany zewnętrznie przeciwdziała zmianom skórnym;

- POKRZYWA – spowalnia rozwój prostaty, jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy, wspomaga przemianę materii, otrzymany z niej chlorofil wspomaga leczenie choroby popromiennej

- SOK Z BRZOZY – szczególnie polecany osobom cierpiącym na kamicę nerkową. Usprawnia wydalanie moczu poprzez poprawę pracy kanalików nerkowych. Stymuluje prawidłową pracę wątroby oraz działa napotnie,

- BEZ CZARNY – kwiaty: wzmacniają naczynia krwionośne, pobudzają produkcję potu i moczu; stosowane także w stanach zapalnych oczu i gardła. Owoce: podobnie, jak kwiaty mają właściwości moczopędne i napotne oraz dodatkowo są łagodnym środkiem przeczyszczającym, odtruwającym i przeciwbólowym.

- SZAŁWIA – w zależności od gatunku rośliny z rodziny szałwii pomagają m.in. w: leczeniu anginy, grypy, kaszlu z przeziębienia, obniżają gorączkę, oczyszczają organizm, stymulują pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziałają wzdęciom, działają uspokajająco, pomagają w bezsenności, zmniejszają poziom cholesterolu,  wspomagają leczenie choroby wieńcowej, braku miesiączki i nerwicy lękowej.

To tylko kilka z wielu przykładów udokumentowanych rzeczywistych działań leczniczych tej części medycyny naturalnej, która opiera się na ziołach. Drugim wspomnianym na początku działem tej gałęzi medycyny jest medycyna niekonwencjonalna. Często wywodzi się ona z tradycji sięgającej setek lat, ale także niektóre jej metody powstały całkiem niedawno. Najbardziej rozpowszechnione metody medycyny niekonwencjonalnej to: leczenie wybranych miejsc ciała poprzez ucisk (akupresura), leczenie polegające na wbijaniu igieł w wybrane miejsca ciała (akupunktura), leczenie z wykorzystaniem bioenergii (bioenergoterapia), wprowadzanie pacjenta w stan hipnozy (hipnoterapia) czy leczenie wodnymi roztworami wybranych substancji (homeopatia).

Czy warto korzystać z osiągnięć medycyny naturalnej? Bezpieczne jest korzystanie z ziół, czy soków naturalnych. Z medycyny niekonwencjonalnej tylko niektóre osiągnięcia zaaplikowano na potrzeby tej szeroko stosowanej.

Leave a Reply

Search
Archives